„AGATA“: ar tu nejuokauji?

Senokai besklaidžiau rss feed‘ą, tad nieko keisto, jog susikaupė galybė dėmesio vertų postų, tarp kurių šviečia krūva Lietuvos gretutinių teisių asociacijos „AGATA“ blevyzgų.

Asociacijos pranešimai spaudai klegetuoja, neva „pernai iš technologiškai atsilikusių laikmenų „AGATA“ surinktas atlyginimas nesiekė nė 200 tūkst. litų. Tačiau jau po vasaros turėtų matytis, kokį poveikį surenkant atlyginimą turės išplėsta tuščios laikmenos bazė.“ Anksčiau pirkdami video kasetes, kompaktinius diskus ir panašias laikmenas mes jau mokėjome tam tikrą procentą, nes galbūt sugalvosime į jas įrašyti piratinį turinį, tad bent šiokia tokia kompensacija atiteks autoriams. Šiandien apmokestinos ir „naujosios technologijos“, pvz. įvairūs atminties raktai, tad dabar dar daugiau tikimybių atgauti „pavogtus milijonus“.

Mano logika tokia. Jei aš perku kompaktinį diską, nešiojamą hard‘ą ar usb raktą ir sumoku procentą autorių teisėms, vadinasi aš atsiskaitęs. Tarsi indulgencija. Susimokėjau ir galiu laisvai medžioti naujausius kūrinius ir siųstis juos nelegaliai. Šioje vietoje netgi žodis nelegalu praranda prasmę – juk aš susimokėjau. Visgi tie patys autorių teisių gynėjai į mane metą akmenį „siųsdamasis audio įrašus tu vis tiek darai žalą muzikos industrijai“. Bet aš juk išsipirkau šią teisę ar ne?

Kas taip pat keliai šypsnį? Tarkim tėvo garaže subūriau kreivo rokelio grupę. Susimetėm po porą šimtų litų, draugo rūsyje įrašėme gabalus, nusipirkome krūvas cd ir iškepėme savo muziką. Ją kone veltui stumdome draugams ir pavieniams gerbėjams. Aš, muzikantas sumoku mokestį „AGATA‘ai“ už kompaktinius diskus tam, kad galėčiau įrašyti savo muziką? O vėliau tie pinigai paskirstomi Stano, Kučinskui ir „Yvai“? Wtf?

Dar smagiau darosi kai „Agata“ direktorė Agnė Masalskytė viename iš pranešimų spaudai porina: „populiariausios standartinės 2–4 GB atmintinės su USB jungtimi didmeninė savikaina, sakykime, Kinijos Šendženo miesto elektronikos fabrikuose yra 1 doleris, <…> tačiau Lietuvos parduotuvėse toks įrenginys, net be autoriams ir atlikėjams atskaičiuojamos kompensacijos, jau parduodamas už 10 kartų didesnę kainą. <…> Jeigu du kūrėjams skiriami litai taip pabrangins šias technologijas, kaip teigia jų pardavėjai, tai mes klausime, ar pardavėjai dar patys neturi rezervų mažinti kainas.“ Kažkaip panašiai turėtų skambėti ir kiti pasisakymai. Tarkim sugalvojame apmokestinti importuojamus automobilius. Pa‘brainstorm‘ine keletą dienų, sugalvojame priežastį ir pasakojame, kad jų savikaina nėra didelė, tad koks skirtumas. Toks modelis ko tais panašus į savotiško reketo ar tai priverstinės duoklės formą. Surandu kas gerai uždirba iš importuojamos produkcijos, sugalvoju priežastį dėl ko jie turi mokėti duoklę ir aiškinu, kad vis tiek antkainį milžinišką užsimovę.

Šįkart neieškau sprendimų kaip tai iš tikro turėtų veikti. Tiesiog „AGATA“, išsirinkit vieną iš dviejų:

  • Kalat procentą ir nusipirkusiems indulgenciją nebeknisat proto dėl piratavimo;
  • Gaudot piratus ir tenkinatės jų mokamomis baudomis.

Dvigubas žaidimas skamba absurdiškai.

nuotrauka – comicvine.com1 Komentarai šiam straipsniui

  1. Žygimantas Rgb Tauras sako:

    Indulgencija kažkodėl lietuvoje neveikia…

Palik komentarą

Panašūs Naujausi

Ar seksualinėms mažumoms yra vietos lietuviškuose festivaliuose?

Kol kritinė masė tautiečių oro špagomis vaikė pseudoslibinus, įvardinamus seksualinių mažumų vardu, sąmoningi piliečiai savyje ugdė toleranciją. Visgi iki visuotinės empatijos lietuviams dar tolo [...] Plačiau»

M.A.M.A. apdovanojimų pokštuose Alekna ir M.Palubenka

Pranešimai spaudai trimituoja, neva tai muzikos apdovanojimų „M.A.M.A“ organizatoriai į trylika nominacijų jau surinko po šešis kandidatus, dabar užsidaro tamsiuose kambariuose ir kankinančiai sp [...] Plačiau»

„Nemoki-nerašyk“ arba „Kaip nereikėtų formuoti pranešimo spaudai“

Kasdien gaunu šūsnis pranešimų spaudai, kuriuos formuoja žmonės, vėliau verkšlenantys, kad visi yra gaidžiai, neva tai ignoruojantys jų mega‘super‘osom žinutes. Gal derėtų. Plačiau»

Shilta.lt žengia penkis žingsnius atgal

Na tai ką, nutraukiame ilgai trukusią tylą ir vėl pagarsinam muzikos grotuvus. Shilta.lt toli gražu dar ne laikas anapilin, tad troliai, užuodę sumažėjusį post‘ų kiekį, o vėliau išjungtą puslapį, [...] Plačiau»

Muzikos kritikų sapalionės apie tarptautinius vandenis (audio)

Nori pradėti tarptautinę karjerą? Muzikos rinkos guru tau patars laikytis griežtų „elementarių“ gairių: Pseudonimui rinkis lengvai ištariamą (dar geriau anglicizmais dvelkiančią) frazę [...] Plačiau»

Neprotingas promo yra neprotingas

Kone visi internetiniai kanalai rėkauja apie olimpinį auksą iškovojusią plaukikę Rūtą Meilutytę. Šalia sėdintis bendradarbis, lyg sugedusi blėšinė, savo erzinančiu balsu, lyg koks kaimietis žiopl [...] Plačiau»

Lankytojai, klausytojai

Būdamas mėgėju entuziastu, nusprendžiau apsilankyti Baltijos elektronikoje. Rašydamas būsiu perdiem atviras ir šališkas, tačiau nepagalvokite, jog noriu įkasti renginiui. Plačiau»

Ką reiškia būti netalentingu muzikantu XXI amžiuje?

Vieną kartą pažįstamas man pasakė, kad nežino nei vienos iš mano klausomų grupių, todėl galvoja, kad aš – muzikos guru. Iš tiesų, keletą valandų per savaitę praleidžiu naršydama pulapiuose, kurių [...] Plačiau»

Tūkstantuoju numeriu pažymėtas post‘as (foto)

Vieni šauna šampaną kaskart kai jų lankomumo rodikliai kilstėli pora šimtų lankytoju. Antri, kai gauna savųjų autoritetų pagyrimą. Tuo tarpu treti, tokie kaip mes, džiūgauja, kai simboliškai suka [...] Plačiau»